استفاده صحیح از دستگاه فلزیاب و طلایاب

راز موفقیت در استفاده از دستگاه فلزیاب

روش‌ها و رازهایی که باعث موفقیت شما در استفاده از فلزیاب ها می شود!

دانستن اینکه چگونه می توانید از استفاده دستگاه فلزیاب چگونه است، یک عامل اصلی برای موفقیت در کاوش هایتان است. فلزیاب را بشناسید و به کلاهبردانی که امروزه بازار داغی برای خودشان مهیا کردند این اجازه را ندهید شما را فریب بدهند و سرمایه تان را از دستتان بگیرند.

اما چگونه دستگاه طلایاب را بشناسیم؟ اجزای تشکیل دهنده ی فلزیاب چیست؟ چه نکاتی در استفاده از فلزیاب وجود دارد؟ چند نوع فلزیاب وجود دارد؟ کدام فلزیاب پاسخ گوی نیاز ماست؟

راز موفقیت در استفاده از دستگاه فلزیاب

اینها سوالاتی هستند که پاسخ این سوالات کمک شایانی به شما در خرید فلزیاب و گنج یاب می کند. با کاوشگران همراه باشید تا جواب سوالایتان بگیرید.

بیشتر بخوانی : تاریخچه دستگاه های فلزیاب و گنج یاب

اجزای اصلی تشکیل دهنده ی فلزیاب،طلایاب و گنج یاب

1-تثبیت کننده :

این قطعه به ثبات دستگاه طلایاب در هنگام حرکت و جاروب کردن کمک می کند.

2-جعبه کنترل:

جعبه ای است که توسط این جعبه کنترل های اصلی دستگاه گنج یاب، پردازش سیگنال و پالس های دریافت شده انجام می شود.

3-کویل جستجو:

دیسک و صفحه ای که در معمولا حالت گرد و دایره وار دارد. کویل جستجوگر به سمت زمین قرار دارد.

4-شفت:

میله ای دراز که کویل جستجو را به جعبه کنترل وصل می کند.

نکات مهم در هنگام استفاده از فلزیاب،طلایاب و گنج یاب

نکات ضروری در هنگام استفاده از طلایاب ها

1-جاروب کردن:

عمل جاروب کردن باید به آرامی و بادقت انجام گیرد این اولین نکته ای است که باید در استفاده از دستگاه فلزیاب و طلایاب باید آن را رعایت کرد. حرکت کردن اهسته و پوشش همه ی نقاط زمین این امکان را به گنج یاب می دهد که پالس ها و سیگنال های ارسال شده را دقیق دریافت و تجزیه و تحلیل کند.

2-تست اشیا مختلف:

دستگاه خود را با فلزات (اشیاء معمولی مثل سکه و النگو استفاده کنید و آن را زیر زمین دفن کنید) مختلف آزمایش کنید. دستگاه گنج یاب خود را به درستی تست کنید و ببینید که آیا قادر به شناسایی آنها است یا نه.

3-صدای دستگاه فلزیاب و طلایاب:

شما می توانید با کارکردن با دستگاه خود با صداهای آن آشنا شوید و بفهمید برای هر نوع جنس فلز چه هشدار و آلارمی می دهد. این عمل باعث می شود که زمانتان در کاوشی که انجام می دهید هدر نرود و سر در گم نشوید و برای هر آلارمی شروع به کندن زمین نکنید.

4-متد جستجو با دستگاه گنج یاب:

زمینی که قرار است جستجو کنید با چند سنگ علامت گذاری کنید و سعی کنید آن را با دقت زیاد اسکن کرده باشید. این عمل باعث می شود تسلط بیشتری به محیطی که در حال کاوش آن هستید.

5-پروب سکه!!

بعد از مشخص و علامت گذاری نقطه خود. حفره ای مناسب برای آن تهیه کنید که بتوانید دفینه ها را خارج نمایید. توجه داشته باشید که ممکن است در این راه بارها و بارها شکست بخورید ولی نباید دل سرد شوید و همچنان به کاوش و تلاش خود ادامه دهید.

انواع فلزیاب ها

نکات مهم در استفاده از فلزیاب طلایاب و گنج یابفلزیاب‌های تفریحی (VLF)

فلزیاب هایی تفریحی، فلزیاب های کوچک و سبکی بوده که دارای یک دیسک کوچک 25 سانتی متری می باشد. عمق کاوش این فلزیاب اینگونه است که یک فلز به شکل مربع به اندازه ۱متر در ۱متر را  می‌تواند از فاصله یک متری پیدا کند این یعنی عمق کاوش فلزیاب یک متر یا کمتر می‌باشد. فلزیاب‌ های تفریحی برای پیدا کردن فلزات در سطح خاک طراحی شده‌ اند. از ویژگی ظاهری آن می توان به نمایشگر دیجیتالی و پیشرفته و از ویژگی های کارکرد، قدرت تفکیک برابر با ۸۰٪ (به این منظور که می‌ توانند فلزات آهنی را از فلزات غیر آهنی با دقت ۸۰ درصد جدا کنند) اشاره کرد

فلزیاب‌های پیشرفته‌ای (PI)

نقطه قوت فلزیاب‌های پیشرفته این است که، قدرت بسیار بیشتری نسبت به فلزیاب‌ ها دیگر را دارد. فلزیاب‌های پیشرفته بدلیل استفاده از باتری‌ های اسیدی مشابه موتورسیکلت، وزن نسبتاً سنگینی دارند زیرا که به ولتاژ بالای برق نیاز دارد و معمولاً خود فلزیاب یا باتری آن‌ها یا هر دوی آن‌ها به کمر بسته می‌شود. توجه کنید که فلزیاب‌های پیشرفته مانیتور ندارد و ساده می‌ باشند. نقطه ضعف فلزیاب پیشرفته این است که قدرت تفکیک بالایی ندارند و نمی‌توانند فلزهای آهنی را از غیر فلزی جدا کنند و هر فلز یا آلیاژی را ببینند اطلاع می‌دهند.

فلزیاب‌های صنعتی

از فلزیاب‌های صنعتی در صنعت‌های مختلف مثل فرش ماشینی، و صنایع بسته‌بندی، چوب بری، کارخانه‌های ام دی اف، کارخانه های پارچه سازی و حتی موارد امنیتی در فرودگاه استفاده می‌شود.

فلزیاب‌های با امکان فرستنده و گیرنده (TR)

این نوع از فلزیاب ها از دو دیسک در جلو و عقب این دستگاه تهیه شده است، دیسک فرستنده در جلو و دیسک گیرنده در عقب دستگاه. این دیسک های گیرنده و فرستنده به شکل مربع می باشد. از نقاط ضعف این دستگاه می توان به نداشتن  قدرت تفکیک اشاره کرد. تنها کاربرد دستگاه فلزیاب TR برای پیدا کردن فلزات بزرگ مانند لولهٔ آب و رگه‌های بزرگ فلزی طراحی شده‌است. نام دیگر این دستگاه انبوه یاب است. کار کردن با این فلزیاب‌ ها سخت بوده و به دلیل دشوار بودن تنظیمات فلزیاب، گم کردن هدف، اشتباه در تعیین محل دقیق فلز از فروش عمومی زیادی برخوردار نبوده است.

دستگاه فلزیاب‌ فرکانسی

فلزیاب و طلایاب با فرکانس پایین که از نوع فلزیاب فرکانس القائی یا فلزیاب جذبی با تنظیمات تفکیک و تشخیص   می‌باشد. نقاط قوت آن، توان بالای در تشخیص و تفکیک فلزات و اهداف مانند طلا و … را به صورت مجزا از یکدیگر، کارکرد و تفکیک اهداف در صحنه هایی که خاک بد ، زمین بد یا زمین آلوده داشته باشد، است. کاربر فلزیاب باید با این نوع دستگاه فلزیاب تمرین نموده زیرا با تمرین تجربه بدست آورده و با مهارت خود در هر نوع صحنه کار این نوع دستگاه فلزیاب فرکانس پایین را متناسب تنظیم نماید تا عامل کشف طلا یا هدف واقعی گردد. فلزیاب‌ها در تفکیک و شرایط تشخیص فلزات از جمله طلا ، نقره ، مس ، روی ، آهن ، نیکل ، کروم ، آلومینیوم ، برنز ، برنج ، قلع و آلیاژ فلزات به نسبت نوع مدار خود می‌تواند تنظیمات تفکیک را دارا باشد و تشخیص فلز آهنی یا فلز بی‌ارزش از فلز غیر آهنی یا فلز با ارزش در اصل تشخیص تفاوت بین فلزات به نسبت تفکیک می‌باشد.

فلزیاب‌های مغناطیسی

عملکرد این فلزیاب‌ها با تشخیص تفاوت فاز ایجاد شده از تغییرات مربوط به شرایط میدان مغناطیس در سر جستجو گر  مغناطیسی می‌باشد و هر نوع تغییر مغناطیسی از مواد معدنی مانند فلز مورد نظر یا طلا ایجاد واکنش یا پاسخ در این سیستم‌ها تولید کند. فلزیاب مغناطیسی قادر به تشخیص و تفکیک همه ی فلزات می باشد.

فلزیاب حرارتی راداری زمینی

فلزیاب حرارتی رادار زمینی از نظر عملکرد دارای قدرت بالایی می‌باشد و با تعیین ابعاد هدف می‌تواند واکنش دقیقی را برای تشخیص هدف ، طلا یا انواع فلزات با رنگ مربوط را داشته باشد. عملیات نیازمند تجربه بالا اپراتور است. تخصص آن به نوع مهارت فرد بستگی دارد. سیستم فلزیاب حرارتی راداری یا رادار زمینی دستی حرارتی با نرم‌افزارهای گوناگون کار می کند که مخصوص خود این سیستم‌ها است که این برنامه ها توانایی تفکیک رنگ و تشخیص ابعاد می باشند

کدام فلزیاب پاسخ گوی نیاز ماست؟

شما با توجه به نیاز های خودتان و شرایط محیطی که قرار است در آن کاوش کنید و چیزی که به دنبال آن هستید و بررسی انواع فلزیاب ها، می توانید بهترین گزینه از فلزیاب ها که برطرف کننده نیاز شما، کارکرد در محیطی که قرار است کاوش کنید و شی که بدنبال آن هستید، را انتخاب کنید.

برای مشاوره خرید دستگاه فلزیاب و طلایاب با شماره 09120923393 تماس حاصل فرمایید.

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*